Company Name
Witamy
Pokoje
Cennik
Grzybowo i okolice
Kontakt
Dojazd
Dom Gościnny Pod Różami

Grzybowo i okolica


 Pod RóżamiGrzybowo to prawdziwa oaza ciszy i spokoju, idealne miejsce do wypoczynku od codziennego zgiełku. Położenie tej miejscowości jest dość niezwykłe, bo metr poniżej poziomu morza – tzw. Depresja Grzybowska. Morze Bałtyckie w jego okolicach tworzy akwen zwany Zatoką Grzybowską: ma ona około 7 km długości, a głębokość wcięcia w ląd wynosi 800m. Ta nieregularność linii brzegowej sprawia, że woda jest tu cieplejsza niż w Kołobrzegu. Jest to jeden z najbardziej nasłonecznionych zakątków w Polsce. Tu jest najszersza plaża w okolicy, dochodząca czasami do 40 metrów.
Grzybowo, podobnie jak cały pas nadmorski gminy Kołobrzeg, leży w Strefie Chronionego Krajobrazu, obowiązują tu zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.
Powietrze jest tu przesycone jodem, zbawiennym dla cierpiących na niedoczynność tarczycy, ale także wolne od pyłków, więc nie tylko nie szkodzi alergikom, ale także uodparnia na alergeny i łagodzi stany zapalne. Pełną piersią mogą oddychać osoby podatne na anginy, bowiem morski klimat, nawilżając błonę śluzową, uodparnia ją na infekcje. Panujące tu niskie ciśnienie jest wymarzone dla cierpiących na podwyższone. Nad morzem tętno spowalnia rytm, a serce pracuje sprawniej. Spacery po wodzie koją stres tak, jak błogi szum fal ... .Grzybowo to wspaniałe miejsce na wakacje nad morzem !

Historia Grzybowa


 Pod RóżamiW średniowieczu w 1320 i 1323 r. w księgach miejskich wspomniano o bliżej nieokreślonej siedzibie położonej w okolicach Kołobrzegu, o nazwie Gribowe należąca do rycerza Arnolda de Gribowe, która przypuszczalnie uległa zagładzie.
Obecna miejscowość Grzybowo, została założona prawdopodobnie w tym samym miejscu, w 1822 r. dla eksploatacji torfu (borowiny), własność miasta Kołobrzeg. W 1886 r. zamieszkiwało tu 512 mieszkańców, dla których wydobywanie torfu miało duże znaczenie. Torf zastępował materiał opałowy służył także do użyźniania gleby i jako podściółka dla zwierząt domowych a od 1882 r. został wprowadzony do celów leczniczych, co trwa do dzisiaj. Z upływem czasu liczba mieszkańców malała i w 1939 r. mieszkało tu tylko 342 mieszkańców, co związane było ze spadkiem wydobycia torfów. Dawniej wieś ulicowa o luźnej i rozproszonej zabudowie z biegiem czasu przekształciła się w regularne osiedle jednorodzinne z zabudową letniskową zwłaszcza w części północnej.
Obecnie Grzybowo – coraz bardziej popularna miejscowość, staje się powoli podmiejską dzielnicą Kołobrzegu. Osiedle rozwija się bardzo prężnie, wszyscy mieszkańcy stawiają tu na turystykę. Urozmaicona linia brzegowa i naprawdę czysta plaża dostarczą niezapomnianych wakacyjnych wrażeń. Spokojne i ciche Grzybowo stanowi atrakcyjną ofertę dla wypoczynku rodzinnego. Dodatkową atrakcją są - niższe niż w Kołobrzegu – ceny.


Miło nam będzie Państwa gościć!